A rend titka
- simonnagyagnes
- ápr. 10.
- 3 perc olvasás
Hiába teszel rendet délelőtt, délutánra már megint kupi van? Elkezdtek gyűlni a kupacok a komódok tetején? Tele a lakás mindennel, de helye nincs igazából semminek?

Van egy jó hírem, ezekre van egy szuper egyszerű megoldás, ami nem más, mint a megfelelő tárolás. Az a titok, hogy mindennek legyen helye. Hogy mindennek legyen jó helye. Hogy ne legyen útban semmi fölösleges tárgy. Tök mindegy, hogy az előszobáról, a nappaliról vagy a fürdőszobáról beszélünk. Ha kupi van, akkor nem jól van kitalálva a tárolás.
Ha jól működik a tárolási rendszer, akkor mindent gyorsan el tudsz pakolni, gyorsan meg tudsz találni ezért könnyű a rendtartás is.
A rossz hírem, hogy ennek a kialakítása melós. De a végére fel fog lélegezni az otthonod és vele együtt te is, ígérem!
A rend fontos szerepet játszik az otthonunk harmóniájában. Általában jellemző az is, hogy a lakásban található rendetlenség bennünk is tükröződik - és ez fordítva is igaz.
Ismerős, hogy csak le szeretnél ülni meginni a kávéd, de előtte azért gyorsan összepakolsz a szobában, hogy ne azt kelljen nézned pihenés közben? Ha rendet raksz otthonodban, helyet találsz az elkószált tárgyaidnak, sokkal könnyebb lesz a fejedben is rendszerezni a gondolatokat. Ne hagyd, hogy a káosz ellepjen! Egyébként maga a rendrakás folyamata is egy olyan érzetet ad, ami azt erősíti, hogy te kontrollálod a dolgokat, ezért is tölt el jó érzéssel, ha a végére érsz!
Először is kontrollt kell találnod a tárgyak felett. Ezt a selejtezéssel kell kezdeni, erről itt találsz egy posztot. Ez elengedhetetlen a rendrakáshoz. Selejtezés alatt szembesülsz azzal, mekkora jelentősége van bizonyos tárgyaknak az életedben – és mennyi-mennyi olyan holmid van, amire igazából nincs is szükséged, és már nem okoznak örömöt.
Csak akkor leszünk képesek viszont hatékonyan selejtezni, ha előtte elfogadjuk annak szükségességét. A költözések például szuper alkalmat adnak a rendszerezésre. A rendetlenségből csak mi magunk tudunk rendet teremteni – így a helyzet elfogadásával megalapozzuk a cselekvést.
A selejtezés után jöhet a dolgaid tárolása. Ezt alaposan át kell gondolnod, minek hol lesz jó helye.
Pár tipp
Csak azok a dolgok legyenek szem előtt, amit gyakran használsz, vagy amit szeretsz nézegetni.
Ne jelölj ki bonyolult helyeket a dolgoknak, amiket nap mint nap használsz, mert nem oda fogod tenni őket, hanem gyorsan ledobod az első vízszintes felületre.
A közös dolgok tárolásáról kérdezd meg azokat is, akik még rajtad kívül használják, hol és hogyan lenne jó számukra! Ha végeztél a rendtevéssel, mutasd meg a többieknek az új rendszert, mert úgy nem fog menni, ha csak te pakolgatsz.
Legyen minél több zárt tárolód, ez elősegíti a rend-érzetet.
Minél kevesebb apró tárgy legyen elől - ha ragaszkodsz hozzájuk, ne szórd szét a lakás minden pontján, gyűjtsd egy helyre őket, így csökkented a vizuális zajt.
Csak akkor kezdj el gyűjtögetni, ha van helyed is hozzá. Pl.: kis konyhában ha nincs pultfelületed, ne tedd tele kisgépekkel, nem fogsz tudni elférni rajta főzés közben.
A jó tárolás kialakításával:
sokkal kisebb helyen elférnek a holmijaid,
kényelmesebb lesz a lakásod, mert kéznél van az, aminek kéznél kell lennie
időt spórolsz a dolgok keresésével,
időt spórolsz a dolgok egyik szobából a másikba való hurcolásával (pl.: a szakácskönyveket ne a nappaliban tartsd!)
A rendet egyszer kell megcsinálni, utána már csak fenntartani. Ehhez viszont önismeret, önmérséklet, tudatosság és fegyelem kell. Ha jobban érdekel a téma, itt találsz még több bejegyzést ezzel kapcsolatban.
Innen pedig le tudod tölteni az e-bookot, amiben ezt a témát járom körbe: