top of page

Értünk van az otthonunk?

Frissítve: febr. 25.

Van egy Churchill idézet: “We shape our buildings; thereafter they shape us.” Ez annyit tesz, hogy mi alakítjuk az épületeinket, azok pedig ezután alakítanak minket.


fotel tele szennyessel

Nézzük csak meg jobban ezt az állítást egy mindennapi példával:


Le szeretnél ülni a fotelbe, de az tele van pakolva hajtogatásra, vasalásra váró ruhákkal. Ez azért előfordul velünk, igaz? Szóval mit is csinálhatsz ebben az esetben?

  • Nem oda ülsz, mert a drága pihe-puha foteled a ruháid használják helyetted.

  • Kipakolod a ruhákat és utána ülsz le, pedig te csak leülni szerettél volna, pakolás nélkül.

  • Esetleg rá is ülhetsz a ruhákra, bár nem hiszem, hogy az túl kényelmes megoldás.


Ilyen egyszerű. Látod már, hogyan hat rád a környezeted?


Ahogy a környezetünk alkalmazkodik hozzánk, úgy alkalmazkodunk mi is a környezetünkhöz. Ez ilyen kis dolgoknál is tud ám bosszúságot okozni, csak képesek vagyunk hamar átsiklani felette.

  • Ha nem a fotelbe ülsz: nem olyan kényelmes, mint abban ülni.

  • Ha kipakolsz a fotelből: hajolgatni kell, ki kell találni, hova tedd a ruhákat, hogy az utána ne legyen útban. Ha felállsz, visszateszed őket?

  • Ha ráülsz a ruhákra: lelked rajta!


Természetesen ezzel nem azt akarom mondani, hogy fotelbe ne tegyünk vasalni való ruhát soha, hanem azt, hogy tartsuk szem előtt, hogy amennyire az otthonunk minket kiszolgál, pont annyira szolgáljuk ki mi is az otthonunkat.


Ha napi többször “meg kell hajolnunk” az otthonunk előtt, előbb-utóbb frusztráltak leszünk. A jól működő otthonnak ugyanis észrevétlenül kell körülöttünk működnie.


Ezért nagyon fontos, hogyan alakítjuk azt a teret, amit otthonunknak nevezünk. Ebben a térben csak akkor fogjuk jól érezni magunkat, ha a szép, stílusos külcsín mögött bizony ott van a funkciókon alapuló otthon. Az otthonunk létrehozásánál szükségünk van a tudatosságra.


Miért? Mert enélkül nem fog működni. Lehet akármilyen szép az új kanapénk vagy a tapétánk a falon (amikre ráadásul elköltöttünk egy kisebb vagyont), ha nem ránk van szabva az otthonunk, egyszerűen nem fog működni, nem fogjuk szeretni.


A változtatáshoz a belsőépítészet vagy a lakberendezés eszköztárát tudod felhasználni. Az eszköztáruk segítségével fel tudod tárni a problémákat és megoldást is találsz azokra, így egy valóban harmonikus életteret fogsz tudni kialakítani.


Kezdd azzal, hogy végignézed a lakásod! Légy nyitott és szigorú, próbáld úgy nézni, mintha másét látnád! Mi minden idegesít vagy zavar téged? Mi minden van úgy, mert “azt úgy szokták”, de neked tulajdonképpen baromi kényelmetlen? Tudom-tudom, rengeteg dolgot találtál, ami lehetne sokkal jobb.


Szerencsére egy-két kisebb dolgot már most rögtön átrendezhetsz, hátha jobban működik úgy. De ha úgy gondolod, több segítség is jól jönne, itt találsz pár ebook-ot, amik pont azt a tudást tartalmazzák, amik ezeken a problémákon segítenek, így nem kell vakon próbálkoznod.

bottom of page