top of page

Önismeret

Frissítve: febr. 17.

A lakberendezés önismeret.


Ezért is van az, hogy ha egy jó szakembert fogadsz fel a lakásod ki/átalakítására, először kérdez tőled egy csomó dolgot. Mivel nem tud a szokásaidról, vágyaidról, ezért erről egy felmérést készít, hogy az elkészült otthonod tényleg hozzád passzoljon.


Ha azonban magadnak rendezgeted az otthonod, ez a felmérés sokszor elmarad, és ebből lesznek az olyan lakások, ahol nem érzed jól magad, hiába fordítottál rengeteg energiát a berendezésére. Eszedbe se jut mindenféle listákkal bajlódni, hiszen ismered magad, ösztönösen tudod, mi kell, igaz? Jó lenne, de sajnos ez így nem igaz.


Első körben azon kell gondolkozni, hogy az otthonod hogyan működjön a mindennapokban és csak utána azon, hogy hogyan nézzen ki.


tervezés

Azt javaslom, mielőtt belefognál a vásárlásba, készítsd el a saját igényfelmérésed.

Ezzel rengeteg időt, pénzt és energiát spórolhatsz. Egyszer kell csak végiggondolni, utána már lesz egy kikristályosodott képed arról, mi is kell neked. Nagyon fontos, hogy ennek legyen írásos nyoma is, mert nem fogsz tudni mindent fejben tartani.


Hogy mi alapján készítsd el a felmérést? Készítettem neked ehhez egy munkafüzetet, amit itt megtalálsz.


A lakásodnak tükröznie kell az életviteledet, különben nem fogod jól érezni magad otthon. Itt van egy példa az étkezőasztallal:

  • Imádsz (imádnál) a barátaidnak vacsorát adni, de nincs étkezőasztalod, ahova leültetheted őket. - Ebből következik, hogy neked kell egy étkezőasztal.

  • Soha nem hívsz vendégeket, de van egy 8 személyes étkezőasztalod, ugyanakkor a dolgozósarkodnak már nem maradt hely a lakásban. - Ebből az következik, hogy egy kisebb étkezőasztal is elég, a felszabadult helyet pedig a dolgozósarok kialakítására tudod használni.


Így leírva egyértelmű, hogyan kéne átalakítani mindkét esetben a lakást, igaz? :) Sokszor azonban az ember hajlamos a már kialakított dolgokat alapvetésnek venni, hajlamos elveszni a részletekben. Életmódban, egységben, az egész lakásban érdemes gondolkodni!


Nagyon sok lakásnál látom azt, hogy attól lesz kényelmetlen az ott élőknek, mert úgy van berendezve, ahogy azt szokták.


Vegyük például a nappalit:


Nappali kell. A nappaliba kell kanapé meg fotelek. Kell egy kis dohányzóasztal a kanapé elé. Szekrénysor is kell a nappaliba. Aztán kell még TV, ahhoz médiafal. Mindenképp kell még egy olvasósarok is. Ezek mind kellenek mindenkinek, igaz? Mondok egy titkot: egyáltalán nem. Mind-mind mások vagyunk, de valahogy a lakásaink alapbútorzata megegyezik, amit igazából semmi sem indokol.


Nézzük újra, kérdésekkel!


Kell nappali, ha soha nem hívunk át senkit, és a közös időt is az étkezőben töltjük? Hány személy használja egyszerre a nappalit? Kell egyáltalán kanapé, vagy elég a fotel is? Kell fotel, vagy elég a kanapé? Mire használod a dohányzóasztalt? Sokat társasoztok a nappaliban? Ahhoz nem túl kényelmetlen az? Mit teszel a szekrénysorba? A ruháidat? A nappaliban öltözködsz? Nem lenne jobb oda tenni a ruhákat, ahol öltözködsz? Néztek TV-t? Szoktál egyáltalán olvasni? Vagy csak a mindenféle ledobott cuccaidat fogod a fotelben tartani?

nappali berendezés

De ez csak a nappaliban feltett néhány kérdés. A lényeg, hogy az otthonod kialakítását és annak berendezését annak kéne befolyásolnia, hogy milyen életet élsz benne. És ne fordítva. Ne az otthonod kialakítása befolyásolja azt, hogy hogy élsz. Ehhez viszont tisztában kell lenned önmagaddal, a szokásaiddal, így tudod csak kitalálni azt, hogyan tudod biztosítani azokat a feltételeket, amik segítségével jól érezheted magad az otthonodban.

bottom of page