top of page

Téged mire kényszerít a bögréd?

Te mit szólsz ahhoz, ha azt mondom, hogy egy bögre kényszeríthet téged valamire, amit te magadtól máshogy szeretnél? Hogy meghülyültem? Lehet!:) De azért leírom, miért gondolom így! 


A környezetünk - és így a környezetünkben található tárgyak hatnak ránk. Tudom-tudom, ezt már írtam, de mivel ezen mindig meglepődtök, itt van pár újabb példa:


  • Ha van egy fogas az előszobában, arra fogod tenni a kabátod, és nem viszed be a lakásba. Így nevel egy fogas.

  • Vagy mondjuk veszel egy lábtartót a már egyébként is szuperkényelmes foteledhez. Innentől kezdve sokkal többet fogsz ülni azon a helyen, hiszen ki ne szeretne egy kényelmes helyen megpihenni. Így hívogat egy fotel.

  • Vagy kapsz ajándékba egy fürdőbombát. Bár a zuhanyzást preferálod, biztos, hogy be fogsz ülni a kádba elhasználni. Így ösztönöz egy fürdőbomba.

  • Vagy bármelyik, tényleg bármelyik tárgy az otthonodban, például a bögréd: nincs füle a bögrédnek, de forró benne az ital? Megvárod, hogy kihűljön, hiába szeretnéd még melegen meginni. Hát így kényszerít egy bögre.

  • Nézz szét magad körül és kicsit gondold végig, mikre nevelnek/hívogatnak/ösztönöznek/kényszerítenek a tárgyaid.


A fenti példák alapján is látszik, hogy mennyire fontos, hogy otthonunk kialakításánál a tevékenységeinkhez alakítsuk a teret, hiszen csak így tud a tér észrevehetetlenül létezni körülöttünk. Ez pedig elengedhetetlen ahhoz, hogy harmóniába kerüljünk az otthonunkkal.


Ezért fontos az, hogy tudatosan gyűjtögessük magunk köré a tárgyainkat. Nem mindegy, mikkel vesszük magunkat körül, mit teszünk ki a polcra és mit dugunk el a legmélyebb sarkokba.


Még egy példa: ha szem előtt tartod a porszívót, minden egyes alkalommal eszedbe fog jutni, amikor ránézel, hogy már megint takarítanod kéne. Ez frusztrálhat - ekkor tedd el szem elől a porszívót és csak akkor vedd elő, amikor magadtól úgy érzed, hogy már itt az ideje. De ugyanakkor segíthet is észben tartani a takarítást - ekkor hagyd elöl, nem fogod elfelejteni olyan hamar a porszívózást.


És az az élmény ismerős, amikor elfelejted azokat a ruhadarabokat, amik a szekrénybe hajtogatott ruhakupac alján, vagy a hátsó sorban vannak? A szobák berendezésével, azokkal, hogy a dolgokat hova teszed, szuperül tudod befolyásolni azt, hogy mit használj és mit nem. Egyébként érdemes feltenni ezt a kérdést is: amiket nem is akarsz használni, azokra miért van szükséged? De ez már a selejtezés témaköre, amiről még több bejegyzést itt találhatsz.


bottom of page